Енергоефективність

Енергоефективність — це раціональне поводження з енергією, її розумне та ощадливе використання, запобігання непотрібним втратам. Це стосується не лише державних програм та великих промислових підприємств. Завдяки простим рішенням кожна людина може суттєво знизити свої витрати на електричну енергію та опалення. При цьому зовсім не обов’язково обмежувати себе в користуванні досягненнями цивілізації.

Економія тепла

Інфографіка:

 

1. Батареї

Взимку в кімнатах холодно? Неймовірно, але доведено: встановлення між стіною та батареєю екрану з алюмінієвої фольги підвищує ефективність опалення на 20-30%! При цьому витрати на опалення приміщення зменшуються на 4%. Не захаращуйте батареї шторами, декоративними плитками, меблями. Це дозволить без жодних додаткових витрат підвищити температуру в кімнаті на 5 градусів мінімум.

В опалювальний сезон, навпаки, дуже жарко? Є сенс поставити на радіаторах регулятори температури і знижувати подачу тепла за необхідності. Якщо ви живете у багатоповерхівці, навряд чи зможете зекономити на цьому великі гроші особисто для себе. Але якщо так робитимуть усі сусіди, а в будинку стоїть лічильник тепла, всі матимуть економію. В будь-якому разі, зниження споживання енергії означає зменшення викидів, а це важливо для повітря, яким ми дихаємо.

2. Стіни та підлога

Роблячи черговий ремонт, помістіть під шпалери тонкий шар полістиролу або пінофолу. Це гігієнічні, екологічні та пожежобезпечні матеріали. Якщо на підлозі лежать килими, це дозволяє уникнути 5% тепловтрат. А підігрів підлоги — один із найефективніших способів бути завжди в теплі.

3. Вікна та двері

Майже 30% всього тепла виходить через щілини у дверях та вікнах. Усунувши їх, можна підвищити температуру у вашій оселі на 4-5 градусів. Вікна також втрачають багато тепла через скло — тепло передається від їхньої поверхні назовні. Найкраще вирішить проблему установка склопакетів. Склопакет не лише допоможе позбутися протягів, він також утеплить квартиру в цілому, оскільки вакуум між склом – найнадійніший теплоізолятор.

Якщо ви не бажаєте встановлювати склопакети, варто усунути шпарини, заповнивши їх розмоченою газетою або поролоном та заклеївши вікна смужками змащеного милом паперу чи тканини. Або ж є більш сучасний спосіб – утеплення вікон за допомогою прокладок із силіконової гуми і профільних ущільнювачів. Такі ущільнювачі прослужать від п’яти до семи років. Під час покупки прокладок дуже важливо правильно обрати їх товщину. Для вимірювання можна покласти у стулку вікна трохи пластиліну, потім відчинити вікно і акуратно зняти пластилін. Товщиною пластиліну керуйтеся під час вибору прокладок ущільнювачів.

Щоб зменшити втрати тепла через вікна, можна нанести на скло плівку, що віддзеркалює. Плівка пропускає 80% видимого світла, а всередині квартири відбиває близько 90% тепла, що дозволяє зберегти тепло у приміщенні взимку та прохолоду влітку.

Провітрюючи, краще на короткий час залишити вікно широко відкритим, ніж весь час тримати відкритою кватирку. Це дозволяє запустити в кімнату свіже повітря, майже не випускаючи тепло. Також корисним буде повісити на вікна товсті портьєри. Відкриваючи їх на день, можна залучити трохи гарячих сонячних променів до обігріву, а закриваючи вночі, зберегти хатнє тепло. Але не закривайте ними батареї!

4. Балкон і лоджія

Для збереження тепла у квартирі бажано засклити балкон або лоджію. Тим самим перед вашою квартирою створюється тепловий буфер. Температура повітря в заскленій лоджії завжди на 7-10 градусів вища, ніж на вулиці. До того ж, якщо лоджія виходить на сонячний бік, то вдень вона нагрівається сонячними променями і потім тривалий час віддає накопичене тепло в квартиру.

Якщо ущільнити балконні двері, то в квартирі збережеться стільки тепла, скільки могло видалитися через отвір діаметром 20 см. На нижній частині двері можна закріпити декоративний килимок, а на поріг з боку кімнати положити зшитий з товстої тканини валик.

5. Вентиляція

Вентиляційні отвори наглухо закривати не можна, це дуже небезпечно. Для зменшення втрат теплоти через вентиляцію доцільно встановити в отворах вентиляційних каналів спеціальні решітки, що регулюються. Також можна просунути під решітку вентиляції шматок картону. Змінюючи положення картонки, можна регулювати температуру в кімнатах. Такі прості методи допоможуть підвищити температуру на 5-7 градусів.

6. Під’їзд

Відчинені двері під’їзду багатоповерхового будинку призводять до 6-10% додаткових витрат теплоти. Тому корисно встановити на двері пружину (так званий доводчик). Добре, якщо на дверях є кодовий замок. Якщо його немає,зверніться до ЖЕКу — і не забувайте зачиняти за собою двері.

Ви також маєте право звертатися до організації, яка надає комунальні послуги, з вимогою утеплити вікна та двері в під’їзді. Належна теплоізоляція будинку дає змогу знизити вдвічі, а то й втричі витрати на опалення!

Згорнути
Економія електроенергії

1. Лічильник

В Україні прийнято багатозонну систему обліку електроенергії. Вона дозволяє мешканцям платити за електричну енергію в нічний час (з 23:00 до 7:00) за нижчим, ніж удень, тарифом. Ефективність використання багатозонних лічильників для побутових споживачів у кожному випадку є індивідуальною, тому її потрібно вираховувати окремо.

Якщо послуговуватися цією системою, вмикати пральну чи посудомийну машину краще вночі. А користування холодильником, що працює цілодобово, завдяки багатозонному тарифоутворенню, коштуватиме дешевше. Щоб переваги почали діяти — зверніться до Київенерго, дізнайтеся усі подробиці та встановіть багатозонний лічильник.

2. Світло

Завжди вимикайте світло в приміщенні, коли не користуєтесь ним. Одна звичайна лампочка, яку забули вимкнути на ніч, спалить за цей час зайвих півкілограма вугілля! Щоб суттєво скоротити витрати, замініть звичайні лампочки на енергоощадні — вони споживають у 4-5 разів менше електроенергії. На кухні найкраще використовувати флуоресцентні лампи. І ще одне: протріть електричну лампочку від пилу — вона буде світити яскравіше на 10-15%.

3. Електроприлади

Не залишайте електроприлади в режимі очікування. Усе, що ввімкнене до електромережі, споживає енергію, навіть коли не працює. Це стосується і зарядних пристроїв. Життя електроприборів у режимі standby коштує вам близько 500 додаткових гривень на рік. Але якщо комп’ютер використовується час від часу протягом дня, не варто вмикати та вимикати його часто — це погано для його роботи.

4. Клас А

Купуючи холодильник, електричну плиту чи пральну машину, поцікавтеся, до якого класу енерговитратності належить техніка. Більшість сучасних електроприладів належить до класу А, але дешевші варіанти можуть бути недостатньо енергоефективними. Тим часом, найбільш ощадливі пральні машини навіть самостійно визначають вагу білизни та відповідно регулюють використання води на прання. Завдяки цьому не тільки води, а й енергії на її обігрів використовується менше. Також пам’ятайте, що завантажуючи бак пральної машини лише на 50%, половину її потужності ви витрачаєте марно.

До речі, сучасні холодильники бувають не тільки класу А, а вже навіть АА та ААА. Останні витрачають найменше енергії – а це, погодьтеся, суттєво, коли йдеться про устаткування, що працює цілодобово.

5. Холодильник

Щоб зберегти енергію, не встановлюйте холодильник біля плити або батареї, та трохи відсуньте його від стіни. Важливо слідкувати, щоб дверцята завжди були щільно закритими, та не ставити до холодильника теплу їжу. Регулярно розморожуйте холодильник, щоб у ньому не накопичувався лід.

6. Кухня

Для кожного посуду — своя конфорка: не варто ставити маленьку каструлю на велику конфорку і навпаки. Це псує плиту і суттєво збільшує енерговитрати. Готуючи, завжди накривайте посуд кришкою.

Для кип’ятіння води ефективніше послуговуватись електрочайником, важливо тільки регулярно відчищати його від накипу, бо накип збільшує споживання енергії. Це стосується багатьох задач: коли доцільно, краще користуйтеся фритюрницею, тостером, грилем або пароваркою. А якщо шукаєте нову плиту — спробуйте індуктивну, вона значно ефективніша за звичайну.

 

Слідкуйте за енергоефективними новинами на нашому сайті — і бережіть енергію!

Згорнути