Будинки з нульовим споживанням

02.02.2015
Традиційні будинки споживають в цілому всієї енергії на 40% більше, отримуючи цю енергію (електричну, теплову) після спалювання викопних джерел енергії (вугілля, мазуту, газу), що приводить до постійного масштабного викиду забруднень в атмосферу і спричиняє підвищення температури на Землі через ефект парникових газів. Будинки з нульовим споживанням сприяють зменшенню викидів вуглекислого газу і дозволяють зменшувати залежність від закупівлі дорого природного газу.  
 
Коли мова заходить про енергонезалежний будинок, то в кожному конкретному варіанті будуть використовуватись інші рішення, що залежить від кліматичної зони і реальних значень продуктивності ВДЕ в цьому районі.
 
Для початку, в будинку нульового споживання потрібно суттєво зменшити енергозатрати, а тоді вибирати ВДЕ. Для цього необхідно вивчити споживання кожного побутового приладу – вибрати енергоефективніші, які мають відповідне маркування Energy Star. Крім цього, мешканці повинні впевнено знати про об’єми витрат кожним пристроєм і слідкувати за цим.
 
Наступним етапом повинна бути система керування енергією, яка має контролювати використання енергії і вимикання непотрібних пристроїв. Майже кожен прилад в домі має можливість економії енергії. Для гарячої води – варто використовувати систему рециркуляції в ті години, коли найбільше використовується гаряча вода, щоб не зливати холодну воду з гарячого крана, чекаючи на підвищення температури. Холодну воду можна економити за допомогою аераторів, а освітлення – за допомогою датчиків присутності та контролера з програмуванням відповідних режимів. 
 
Кожна складова будинку повинна бути енергооптимізованою, в т.ч., стіни, сантехніка, повітропроводи і вікна. Неможливо зберігати енергію, якщо конструкція будинку не має надійної ізоляція від зовнішнього світу. На стадії фундаменту варто використати нерозбірну опалубку з пінополістиролу, що зекономить до 30% енергії будинку. Вікна повинні мати низькоемісійне маркування. Варто використовувати елементи затінювання , щоб знизити літнє перегрівання. А віконні покриття, жалюзі і штори забезпечують додаткову теплоізоляцію.
 
Котли для системи обігрівання потрібно вибирати оптимальними по потужності, щоб вони не зупинялися на довший час, а потім витрачали зайву енергію на нове розігрівання самого себе.
 
Більша частина тепла підіймається вверх і старається вийти через перекриття і дах. Ці елементи конструкції варто утеплити, напр., трьохшаровими панелями. 
 
Для деяких випадків варто використовувати проточні водонагрівачі, щоб не тримати 150 літрів нагрітої води, яка з часом втрачає тепло, яке витікає через стінки бойлера.
 
Для освітлення використовують світлодіодні лампи, які не тільки споживають менше електроенергії, а ще й є довговічнішими в 8-10 разів від ламп розжарювання.
 
Для енергозабезпечення будинку встановлюють сонячні панелі, які не тільки забезпечують мешканців чистою електроенергією, а й дозволяють заробляти на продажі її залишків, яка досить часто появляється. До виробництва електроенергії може долучитися і вітрогенератор, який збільшить енергонезалежність в нічний і зимовий період.
 
На перший погляд, початкова вартість енергонезалежного будинку може здатися завеликою. Але енергоефективність такого будинку має величезне значення для екології, зменшуючи парникові викиди. Адже отримуючи традиційну електроенергію, ми «замовляємо» спалювання 2/3 зайвого вугілля чи газу на електростанціях – така реальна ефективність кінцевої електроенергії.
 
Будинки нульового споживання є практичними і вже переходять з «майбутнього» в сьогодення. Все залежить від бажання власників жити в згоді з природою, а далі проектанти,  будівельники та інсталятори зроблять все, щоб будинок став називатися нульового споживання.