У 2014 році українські ВЕС вдвічі збільшили виробництво електроенергії

19.01.2015

У порівнянні з 2013 роком виробництво електроенергії на ВЕС материкової частини України збільшилось більш ніж у два рази. У 2013 році всі українські ВЕС, включаючи розташовані в АР Крим, виробили 630 млрд кВт∙год.

«Зелена» електроенергія, вироблена за рахунок енергії вітру і поставлена в національну електромережу, дозволила скоротити викиди СО2 в атмосферу більш ніж на 500 тисяч тонн.

За результатами опитування, проведеного експертами Української вітроенергетичної асоціації, в 2014 році в Україні було введено в експлуатацію 126,3 МВт нових вітроенергетичних потужностей. Таким чином, станом на 31 грудня 2014 сумарна потужність ВЕС материкової частини України склала 409,5 МВт. Всі ВЕС підключені до енергомережі і продають електроенергію за «зеленим» тарифом. На території окупованого Криму встановлена вітроенергетична потужність залишилася без змін - 87,7 МВт.

Анексія Криму Російською Федерацією зупинила розвиток вітроенергетичних проектів на півострові. Більш того, в період з квітня по серпень 2014 включно всі ВЕС Криму не працювали.

На даний момент три вітростанції розташовані в зоні військових дій: Лутугинський та Краснодонський вітропарки (Луганська область) і Новоазовський вітропарк (Донецька область). Проектне будівництво даних ВЕС призупинено.

З початку 2014 велося будівництво на ряді майданчиків, розташованих у Луганській, Запорізькій та Херсонській областях, а також у Львівській області. У минулому році в експлуатацію було введено 3 нові ВЕС: Лутугинська ВЕС (ТОВ «УК Вітряні парки України»), ВЕС Берегова та ВЕС Ставки (ТОВ «Віндкрафт Україна»), завершено введення в експлуатацію Ботієвської ВЕС (ТОВ «Вінд Пауер» (ДТЕК).

До початку 2015 ще чотири вітротурбіни FL 2500-100 одиничною потужністю 2,5 МВт були встановлені на майданчику Очаківського вітропарку в Миколаївській області, і дві турбіни Vestas V-112 одиничною потужністю 3,3 МВт - на ВЕС «Старий Самбір-1» у Львівській області.

Лідируючими компаніями у вітроенергетичній промисловості України залишаються ТОВ «УК«Вітропарки України», ТОВ «Вінд Пауер »(ДТЕК) і ТОВ «Віндкрафт Україна».

У зв'язку з важкою економічною ситуацією, викликаною анексією Криму і військовими діями на сході країни, експерти УВЕА були змушені скоротити свій прогноз на 2015 рік практично вдвічі - з раніше прогнозованих 900-1000 МВт до 550 МВт (з урахуванням потужностей на території АР Крим).

Головним бар'єром, що перешкоджає подальшому розвитку національного вітроенергетичного сектору і різко погіршує інвестиційний клімат в країні, є, на думку Голови правління УВЕА Андрія Конеченкова, порушення чинного законодавства з боку Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, зокрема, відсутність індексації «зеленого» тарифу з серпня 2014 року, незважаючи на те, що щомісячний перегляд розміру «зеленого» тарифу з урахуванням курсу євро визначається Законом України «Про електроенергетику», а також скасування низки пільг для виробників електроенергії за рахунок відновлюваних джерел енергії: «Головна мета уряду України в енергетичній сфері – енергонезалежність країни за рахунок скорочення імпортованих енергоносіїв, альтернативою яким можуть і повинні стати місцеві відновлювані джерела енергії. Національний план дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року, прийнятий Кабінетом Міністрів України 1 жовтня 2014, підтверджує цю тезу. Порушення зобов'язань, взятих Україною перед Європейським енергетичним співтовариством в рамках реалізації Національного плану дій, може завдати непоправної шкоди не тільки міжнародному іміджу України, а й повністю зупинити розвиток сектору відновлюваної енергетики в країні».